Po veľkom vyvrcholení desaťročnej série filmov z Marvel univerza v podobe Avengers: Infinity War sa konečne dostávame k samostatnému filmu superhrdinky, ktorú nám sľúbila potitulková scéna tohto na oscara nominovaného veľkofilmu. Film nás príbehom zavedie do roku 1995, do doby, keď sa o Avengeroch ani len nesnívalo. Hlavnou postavou je Carol Danvers (Brie Larson), ktorá sa po strate pamäti zobudí ako jedna z tímu vesmírnych bojovníkov s nadprirodzenými schopnosťami. Na planétu Zem sa šíri katastrofa v podobe mimozemských chameleónov. Carol sa vracia na Zem aby ukončila tento konflikt a aby odhalila tajomstvá vlastnej minulosti. Do cesty sa jej pletú známe tváre ako Nick Fury (Samuel L. Jackson), Agent Coulson (Clark Gregg) a další.
Hneď na začiatku musím vyzdvihnúť intro filmu. Typické MARVEL logo, obrázky komixových hrdinov však nahradili fotografie Stana Leeho, autora komiksov, ktorý náš svet opustil 12. novembra 2018 vo veku 95 rokov. Nápis „Thank you Stan“ na záver intra vzdáva úctu autorovi a vyjadruje, že tento pán navždy bude v srdciach tých, ktorých sa jeho príbehy dotkli.
Pri sledovaní príbehu filmu sa budete cítiť asi ako jeho hlavná postava- zmätení. Na rozdiel od iných prvých samostatných superhrdinských filmoch od Marvelu- ako napríklad Captain Amercia: The First Avenger- je tento snímok nároční na pozeranie. Ak nie ste typ fanúšika, ktorí vie všetky filmy zo série naspamäť, pravdepodobne vám niektoré prepojenia s inými filmami budú dochádzať pomalšie.
Ďalším problémom snímku je hlavná postava. Samostatné filmy o jednotlivých hrdinoch nám predovšetkým majú slúžiť na to, aby sme sa s danými hrdinami oboznámili a obľúbili si ich. Takto sme zistili, že Tony Stark je bohatý a talentovaný showman, Captain America je vojak pripravený obetovať vlastný život za vlasť a že Spider-Man je teenager túžiaci po dobrodružstve. U Captain Marvel sú však jej vlastnosti nejednoznačné. V jednej scéne vám bude pripadať, že je jedna z najsilnejších postáv, v inej však ako bezbranná obyčajná smrteľníčka. V niektorých častiach filmu sa vám bude zdať ako vážna bojovníčka, ale pri bojových scénach sa zmení na drzého klauna, ktorý sa predvádza a vysmieva sa svojim nepriateľom. Na konci filmu tak zistíte, že o povahe Captain Marvel neviete o nič viac ako po zhliadnutí prvého traileru. A keďže postavu prakticky nepoznáte, nemáte dôvod si ju obľúbiť. Taktiež sa v porovnaní s inými hrdinami z filmov postava Carol rozvíjala prirýchlo. Vznik tohto nepríjemného faktu pripisujem zlému výberu herečky, ako aj známej režisérskej dvojici – nováčikom v tomto žánri, ktorí možno sami nevedeli čo s danou postavou chcú. Film naopak oživí omladnutý Nick Fury, o ktorom sa dozvieme pár síce nie úplne podstatných, ale za to zaujímavých a milých faktov.
Príbehy o superhrdinoch sú typické tým, že hlavný hrdina bojuje proti silnému záporákovi s určitým motívom konať zlo. V príbehu Captain Marvel však takýto antihrdina chýba, čo značne ochudobňuje príbeh.
Ja osobne som sa tešil hlavne na to, že nám tento film prezradí dôvod straty jedného oka Nicka Furyho. Pravda o pôvode jazvy bola pre mňa najväčším sklamaním celej série MARVEL.
Vo filme sa objaví aj pár chýb v príbehu, ako napríklad nejednoznačné opísanie schopností zmeny podoby mimozemšťanov. V prvej scéne, kde sa táto schopnosť objaví, zmení mimozemský reptilián podobu tela, ale jeho hlas sa nezmení. Pri ďalšej premene však preberie aj samotný hlas danej osoby. Jeden z príslušníkov tejto rasy hovorí o skopírovaní DNA danej osoby, ktorej podobu na seba následne preberie. To však nevysvetľuje, ako je možné, že s premenou na tvar tela osoby ukradne aj kópiu jeho oblečenia, čo –ako dobre vieme z učebníc biológie zo základnej školy- nie je súčasťou kódu DNA jedinca.
V minulosti veľa divákov vinilo spoločnosť Disney (pod ktorú popri iných patrí aj spoločnosť Marvel Studios) za to, že do scenárov pridávajú priveľa až nasilu natlačeného humoru. Tento film je dôkaz toho, že si spoločnosť vypočuje názory divákov. V tomto filme je síce humor, ale nie je ho prehnane veľa, čo je veľmi veľké plus.
Prácu maskérov pri omladzovaní jednotlivých postáv si dovolím označiť za excelentnú. Bolo úžasné vidieť mladého Nicka Furyho a Agenta Coulsona ako zelenáča v novej práci ako agent S.H.I.E.L.D.u.
Vizuálne efekty v tomto filme mali kvalitu, akú by ste očakávali od MARVEL filmu. Z toho hľadiska vás nečakajú žiadne nemilé ani milé prekvapenia
Film Captain Marvel je nevydareným pokusom vyjsť zo stereotypu. Nerozvinuté postavy, neprítomnosť antihrdinu a metúci príbeh lákajú na tento film titul najmenej vydareného MARVEL filmu súčasnej generácie. Ak však chcete naďalej sledovať túto sériu filmov, tak je pre vás nutné pozrieť si túto predohru.
Celá debata | RSS tejto debaty